Datum konání 24. 5. 2018 Čas 17:30 - 19:30

MOJE DLOUHÉ MLČENÍ

Lidskost, odvaha, touha žít,… Pamětnice Erika Bezdíčková vypráví neobyčejný příběh plný bolesti, utrpení, ale i odvahy a statečnosti!
Přednáška paní Eriky Bezdíčkové, která byla jako náctiletá deportována do koncentračního tábora v Osvětimi. Na konci války utekla z pochodu smrti…
Součástí přednášky bude promítání dokumentárního filmu Olgy Sommerové a představení autobiografické knihy paní Bezdíčkové s názvem Moje dlouhé mlčení. Tuto knihu si budete moci na místě zakoupit.
KDY: 24. května 2018 17:30 – 19:30
KDE: Klubovna Inspira
CENA: 100 Kč/osobu
Prošla peklem Osvětimi a přežila. V 50. letech byla pronásledována pro svůj židovský původ, po srpnu 1968 kvůli odsouzení sovětské okupace. Po celý život se držela zásady: musí se bojovat a doufat.
Erika Bezdíčková se narodila se v roce 1931 v Žilině ve slušně situované židovské rodině. Vznik Slovenského státu v roce 1939 jí umožnil chodit do školy pouhých sedm let, pak následovalo několik sběrných, pracovních a nakonec koncentračních táborů včetně Osvětimi. Na pochodu smrti z Ravensbrücku se jí podařilo uprchnout a po mnoha peripetiích se dostala do rodného města, kde hledala svoje rodiče. Ti ale zemřeli v osvětimské plynové komoře. Několik let po válce se vdala a porodila dvě děti. Mezitím došlo k událostem roku 1952, k procesu se Slánským se silnými antisemitskými akcenty. Jejímu muži, který pracoval u generála Čepičky na Ministerstvu obrany, začala vadit žena Židovka. Rozvedl se s ní a jejich syna si vzal do péče. Po roce 1968 ztratila zaměstnání, údajně kvůli šíření sionistických tendencí a nesouhlasu se sovětskou okupací. Díky slušným lidem, kteří se nebáli, začala později pracovat ve vědeckotechnické společnosti, kde potkala svého nynějšího muže Pavla Bezdíčka.

PŘIHLAŠOVÁNÍ nejpozději do 22. května
Přihlášování zde

Informace a dotazy na planerova@svcinspiro.cz, 731 635 482.
bezdíčková